krok po kroku video

Wizualizacja Wnętrza w 40 minut: krok po kroku

Fotorealistyczne wizualizacje 3D – to jeden z możliwych sposobów na przedstawienie swojego projektu. Dziś powiem Ci, jak je stworzyć w dosłownie 40 minut i na co uważać przy tworzeniu, by wyglądały tak jak powinny. 

W tekście omówimy sobie kilka kluczowych szczegółów i podrzucę kilka cennych rad między wersami. Zaś na samym dole znajdziesz video tutorial, oraz challenge i niespodziankę.

Jeśli chodzi o wizualizacje to można je robić w przeróżnych programach i silnikach renderujących. Począwszy od sketchup, poprzez blender a kończąc na 3ds maxie. Spektrum możliwości jest naprawdę olbrzymie. 

Natomiast jeśli chodzi i silniki to do wyboru mamy między innymi vray, cycles, arnold, czy corona. 

Z racji, że z wyżej wymienionych najlepiej znam się na kombinacji 3ds max i Corona Renderer, to w tym tekście właśnie na nich się skupimy. 

Pokażę Ci jak zrobić prostą, fotorealistyczną wizualizację wnętrza, nawet jeśli nie miałeś do tej pory styczności z 3ds maxem lub silnikiem renderującym corona. 

Tyle tytułem wstępu, przejdźmy zatem do meritum.

Fotorealizm – dążymy do zdjęć

Jak się zapewne domyślasz fotorealistyczna wizualizacja jest to render, który w możliwe najbliższy sposób przypomina zdjęcie. A w czasach kiedy klienci i prowadzący wybierają w większości oczami, taki styl to raczej konieczność, a nie miły dodatek. 

Żeby osiągnąć taki efekt musimy skupić się na wielu elementach po drodze. 

Zmartwię Cię. 

Żadne magiczne ustawienia renderu nie sprawią same z siebie, że ten będzie wyglądać jak zdjęcie.  

Ale jeśli skrupulatnie, krok po kroku dopracujesz różne elementy swojego renderu 3D, to finalnie jest szansa, że Ci się uda osiągnąć taki efekt.

Jakie elementy składają się na render?

Jak zapewne się domyślasz, są to modele, materiały i oświetlenie. Ale są też inne rzeczy, takie jak ustawienie kadru, kompozycja, teoria kolorów, czy głębia ostrości. 

Każdy z tych etapów powinno się dopracować możliwe jak najbardziej. Niestety, wymaga to czasem sporo czasu i nerwów. 

Zapytasz pewnie, a co jeśli nie mam czasu i…. jak zrobić fotorealistyczną wizualizację szybko? 

Otóż schemat jest prosty, a sam proces potrafi zająć nawet 40 min (wliczając w to moje tłumaczenie, a więc generalnie dużo szybciej). 

Możesz zrobić model 3d w 5 minut

To na czym musisz się skupić, to zrobienie modelu. Jeśli masz z tym problem, to odsyłam Cię do wpisu, który pokaże Ci jak łatwo postawić model do wizualizacji 3D Twojego projektu:

Modelowanie projektu w 3ds Maxie

 

Co z kamerą?

W momencie gdy mamy już nasz model 3D, czas na zastanowienie się nad kadrem, czyli ustawiamy kamerę – Corona Camera sprawdzi się tu idealnie. 

Są różne techniki i schematy gdzie powinna znaleźć się kamera względem różnych elementów naszej sceny. Ale na tę chwilę zapamiętaj, żeby nie ustawiać kamery za wysoko – np. w wizualizacji wnętrz za wysoko może być nawet kamera umieszczona na wysokości wzroku człowieka. Często wtedy wnętrze wygląda gorzej, aniżeli umieścilibyśmy kamerę troszeczkę niżej. 

Gdy uporamy się z ustawieniem dobrego kadru, czas na przyjemniejsze rzeczy. 

Oświetlenie dzienne wizualizacji 3D – corona sun

Kolejnym etapem jest oczywiście oświetlenie, a najszybszy sposób i taki, który nie wymaga od Ciebie żadnych zewnętrznych rzeczy jak np. mapy hdri, to oczywiście oświetlenie za pomocą Corona Sun&Sky. Wrzucamy to do sceny, ustawiamy pozycję, wielkość i moc światła i to wszystko. 

Zapamiętaj proszę, że im większy rozmiar światła, tym miększe otrzymasz cienie i odwrotnie – im mniejszy rozmiar światła, tym cienie będą ostrzejsze.

Biblioteka Materiałów ratuje życie.

Następnie przechodzimy do zrobienia naszych materiałów. I generalnie najlepiej jest robić je samemu na bazie tekstur, które mamy na dysku. 

Ale…

W kryzysowych sytuacjach gdy braknie nam czasu z pomocą przychodzi biblioteka materiałów, która wbudowana jest w silnik renderujący Corona. Kilka kliknięć oraz dodanie modyfikatora UVW map i gotowe – Twoja wizualizacja zaczyna wyglądać coraz lepiej. 

Możesz olać większość ustawień renderu

Podsumowując, do tej pory zrobiliśmy model, oświetlenie, ustawiliśmy kadr i narzuciliśmy fotorealistyczne materiały. 

Co dalej w takim razie? 

Czyżby czas na ustawienia renderu?

Zapewne Cię zaskoczę, ale w Corona Renderer nie ma za dużo ustawień. A, żeby być dokładnym – są, ale nie musisz ich praktycznie zmieniać. Te, które są ustawione automatycznie wystarczą dla 99% przypadków. A jako, że chcemy zrobić wizualizację 3D szybko, to jest to dla nas duże ułatwienie. 

W takim razie co możemy tu zrobić?

Możemy dodać np. render elementy, które wykorzystamy później w postprodukcji. To jest też czas na ustawienie limitu czasu renderu (ponieważ Corona Renderer to silnik unbiasowy – czyli taki, w którym Twój render się po prostu ‘odszumia’ – dosłownie) i włączenie denoisingu. Jeśli zapomniałeś o głębi ostrości, to też jest dobry moment. 

Tyle teorii, przejdźmy zatem do roboty. 

Mam dla Ciebie video tutorial (taki mini kurs 3ds maxa i Corona Renderer), który pozwoli Ci ze mną krok po kroku zrobić fotorealistyczną wizualizację 3D.

Jak zrobić fotorealistyczny render w 40 minut

Zachęcam do zrobienia wraz ze mną tego ćwiczenia i podrzucam przy okazji linki do modeli 3D, których użyłem w tej wizualizacji:

Scena na której pracujemy do pobrania: http://bit.ly/rhchallenge

 
– sofa: https://3dsky.org/3dmodels/show/the_idea_modulnyi_divan_case_art_923_924
– lampy: https://3dsky.org/3dmodels/show/viokef_floor_light_edgar
– dywan: https://drive.google.com/file/d/16FnM82E4dJqZ7SVNi6asJoYvj-Lc5A4o/view?usp=sharing
– stolik: https://3dsky.org/3dmodels/show/coffe_table02
– obraz: https://3dsky.org/3dmodels/show/picture_28
– obraz2: https://3dsky.org/3dmodels/show/kartiny_118

 

Jest to video krok po kroku, dlatego zachęcam do wykonania tego ćwiczenia i jeśli Ci się uda, to mam dla Ciebie pewną niespodziankę…

Wyzwanie – zrób render i wygraj niespodziankę 

Jeśli uda Ci się zrobić ten render, to później wrzuć go do social media (fb lub instagram) i oznacz profil @renderhunters 

W odpowiedzi dostaniesz wskazówki co możesz poprawić, ale prześlę Ci ten niespodziankowy prezent. 

Efekty – rendery uczestinków 

Wizualizacje 3D osób, które wzięły udział w wyzwaniu:  

Pamiętaj, jeśli się nie rozwijasz, to nie tyle co stoisz w miejscu, co tak naprawdę się cofasz.

To jak Łowco, podejmiesz wyzwanie? 

Author

Patryk Arendt