
Fotorealistyczna wizualizacja 3D – to jeden z możliwych sposobów na przedstawienie swojego projektu.
Dziś pokażę Ci, jak ją stworzyć w dosłownie 40 minut i na co uważać przy tworzeniu, by wyglądały tak jak powinny.
Pobierz bonusowe pliki (scena 3D oraz modele, na których pracujemy w tutorialu poniżej)
Co tu znajdziesz?
- Na dole znajdziesz tutorial krok po kroku, w którym zrobimy razem wizualizację salonu.
- Na obrazku poniżej możesz zobaczyć efekty osób, które już go przerobiły (niektóre z nich miały styczność z 3ds maxem pierwszy raz).
- W tekście podrzucę kilka cennych tipów oraz małe wyzwanie dla ogarniaczy.

Jeśli chodzi o wizualizacje to można je robić w przeróżnych programach i silnikach renderujących. Począwszy od sketchup, poprzez blender a kończąc na 3ds maxie. Spektrum możliwości jest naprawdę olbrzymie.
Natomiast jeśli chodzi i silniki to do wyboru mamy między innymi vray, cycles, arnold, czy corona.
Z racji, że z wyżej wymienionych najlepiej znam się na kombinacji 3ds max i Corona Renderer, to w tym tekście właśnie na nich się skupimy.
Pokażę Ci jak zrobić prostą, fotorealistyczną wizualizację wnętrza, nawet jeśli nie miałeś do tej pory styczności z 3ds maxem lub silnikiem renderującym corona.
Tyle tytułem wstępu, przejdźmy zatem do meritum.
Fotorealizm – dążymy do zdjęć
Jak się zapewne domyślasz fotorealistyczna wizualizacja jest to render, który w możliwe najbliższy sposób przypomina zdjęcie. A w czasach kiedy klienci i prowadzący wybierają w większości oczami, taki styl to raczej konieczność, a nie miły dodatek.
Żeby osiągnąć taki efekt musimy skupić się na wielu elementach po drodze.
Zmartwię Cię.
Żadne magiczne ustawienia renderu nie sprawią same z siebie, że ten będzie wyglądać jak zdjęcie.
Ale jeśli skrupulatnie, krok po kroku dopracujesz różne elementy swojego renderu 3D, to finalnie jest szansa, że Ci się uda osiągnąć taki efekt.

Wizualizacja wnętrza – co jest ważne?
Jak zapewne się domyślasz, są to modele, materiały i oświetlenie. Ale są też inne rzeczy, takie jak ustawienie kadru, kompozycja, teoria kolorów, czy głębia ostrości.
Każdy z tych etapów powinno się dopracować możliwe jak najbardziej. Niestety, wymaga to czasem sporo czasu i nerwów.
Zapytasz pewnie, a co jeśli nie mam czasu i…. jak zrobić fotorealistyczną wizualizację szybko?
Otóż schemat jest prosty, a sam proces potrafi zająć nawet 40 min (wliczając w to moje tłumaczenie, a więc generalnie dużo szybciej).
Możesz zrobić model 3d w 5 minut
To na czym musisz się skupić, to zrobienie modelu. Jeśli masz z tym problem, to odsyłam Cię do wpisu, który pokaże Ci jak łatwo postawić model do wizualizacji 3D Twojego projektu:
Szybkie Modelowanie projektu w 3ds Maxie
Wizualizacja wnętrza – co z kamerą?
W momencie gdy mamy już nasz model 3D, czas na zastanowienie się nad kadrem, czyli ustawiamy kamerę – Corona Camera sprawdzi się tu idealnie.
Są różne techniki i schematy gdzie powinna znaleźć się kamera względem różnych elementów naszej sceny. Ale na tę chwilę zapamiętaj, żeby nie ustawiać kamery za wysoko – np. w wizualizacji wnętrz za wysoko może być nawet kamera umieszczona na wysokości wzroku człowieka. Często wtedy wnętrze wygląda gorzej, aniżeli umieścilibyśmy kamerę troszeczkę niżej.
Gdy uporamy się z ustawieniem dobrego kadru, czas na przyjemniejsze rzeczy.
Oświetlenie dzienne wizualizacji 3D – corona sun
Kolejnym etapem jest oczywiście oświetlenie, a najszybszy sposób i taki, który nie wymaga od Ciebie żadnych zewnętrznych rzeczy jak np. mapy hdri, to oczywiście oświetlenie za pomocą Corona Sun&Sky. Wrzucamy to do sceny, ustawiamy pozycję, wielkość i moc światła i to wszystko.
Zapamiętaj proszę, że im większy rozmiar światła, tym miększe otrzymasz cienie i odwrotnie – im mniejszy rozmiar światła, tym cienie będą ostrzejsze.
Biblioteka Materiałów ratuje życie.
Następnie przechodzimy do zrobienia naszych materiałów. I generalnie najlepiej jest robić je samemu na bazie tekstur, które mamy na dysku.
Ale…
W kryzysowych sytuacjach gdy braknie nam czasu z pomocą przychodzi biblioteka materiałów, która wbudowana jest w silnik renderujący Corona. Kilka kliknięć oraz dodanie modyfikatora UVW map i gotowe – Twoja wizualizacja zaczyna wyglądać coraz lepiej.
Możesz olać większość ustawień renderu
Podsumowując, do tej pory zrobiliśmy model, oświetlenie, ustawiliśmy kadr i narzuciliśmy fotorealistyczne materiały.
Co dalej w takim razie?
Czyżby czas na ustawienia renderu?
Zapewne Cię zaskoczę, ale w Corona Renderer nie ma za dużo ustawień. A, żeby być dokładnym – są, ale nie musisz ich praktycznie zmieniać. Te, które są ustawione automatycznie wystarczą dla 99% przypadków. A jako, że chcemy zrobić wizualizację 3D szybko, to jest to dla nas duże ułatwienie.
W takim razie co możemy tu zrobić?
Możemy dodać np. render elementy, które wykorzystamy później w postprodukcji. To jest też czas na ustawienie limitu czasu renderu (ponieważ Corona Renderer to silnik unbiasowy – czyli taki, w którym Twój render się po prostu ‘odszumia’ – dosłownie) i włączenie denoisingu. Jeśli zapomniałeś o głębi ostrości, to też jest dobry moment.
Tyle teorii, przejdźmy zatem do roboty.
Mam dla Ciebie video tutorial (taki mini kurs 3ds maxa i Corona Renderer), który pozwoli Ci ze mną krok po kroku zrobić fotorealistyczną wizualizację 3D.
Wizualizacja wnętrza w 40 minut
Zachęcam do zrobienia wraz ze mną tego ćwiczenia i podrzucam przy okazji linki do modeli 3D, których użyłem w tej wizualizacji:
Scena i modele 3D na której pracujemy do pobrania pod tym linkiem.
Jest to video krok po kroku, dlatego zachęcam do wykonania tego ćwiczenia i jeśli Ci się uda, to mam dla Ciebie pewną niespodziankę…
Wyzwanie – zrób render i wygraj niespodziankę
Jeśli uda Ci się zrobić ten render, to później wrzuć go do social media (fb lub instagram) i oznacz profil @renderhunters
W odpowiedzi dostaniesz wskazówki co możesz poprawić, ale prześlę Ci ten niespodziankowy prezent.
Wizualizacja wnętrza – efekty uczestników
Wizualizacje 3D osób, które wzięły udział w wyzwaniu:

Pamiętaj, jeśli się nie rozwijasz, to nie tyle co stoisz w miejscu, tak naprawdę się cofasz.