krok po kroku video

Wizualizacja Wnętrza w 40 minut: krok po kroku

wizualizacja-wnetrza-3ds-max
Fotorealistyczna wizualizacja 3D – to jeden z możliwych sposobów na przedstawienie swojego projektu.
Dziś pokażę Ci, jak ją stworzyć w dosłownie 40 minut i na co uważać przy tworzeniu, by wyglądały tak jak powinny. 

Pobierz bonusowe pliki (scena 3D oraz modele, na których pracujemy w tutorialu poniżej)

Co tu znajdziesz?

  1. Na dole znajdziesz tutorial krok po kroku, w którym zrobimy razem wizualizację salonu. 
  2. Na obrazku poniżej możesz zobaczyć efekty osób, które już go przerobiły (niektóre z nich miały styczność z 3ds maxem pierwszy raz). 
  3. W tekście podrzucę kilka cennych tipów oraz małe wyzwanie dla ogarniaczy.
render wnetrza 3d
 

Jeśli chodzi o wizualizacje to można je robić w przeróżnych programach i silnikach renderujących. Począwszy od sketchup, poprzez blender a kończąc na 3ds maxie. Spektrum możliwości jest naprawdę olbrzymie. 

Natomiast jeśli chodzi i silniki to do wyboru mamy między innymi vray, cycles, arnold, czy corona. 

Z racji, że z wyżej wymienionych najlepiej znam się na kombinacji 3ds max i Corona Renderer, to w tym tekście właśnie na nich się skupimy. 

Pokażę Ci jak zrobić prostą, fotorealistyczną wizualizację wnętrza, nawet jeśli nie miałeś do tej pory styczności z 3ds maxem lub silnikiem renderującym corona. 

Tyle tytułem wstępu, przejdźmy zatem do meritum.

Fotorealizm – dążymy do zdjęć

Jak się zapewne domyślasz fotorealistyczna wizualizacja jest to render, który w możliwe najbliższy sposób przypomina zdjęcie. A w czasach kiedy klienci i prowadzący wybierają w większości oczami, taki styl to raczej konieczność, a nie miły dodatek. 

Żeby osiągnąć taki efekt musimy skupić się na wielu elementach po drodze. 

Zmartwię Cię. 

Żadne magiczne ustawienia renderu nie sprawią same z siebie, że ten będzie wyglądać jak zdjęcie.  

Ale jeśli skrupulatnie, krok po kroku dopracujesz różne elementy swojego renderu 3D, to finalnie jest szansa, że Ci się uda osiągnąć taki efekt.

Wizualizacja wnętrza – co jest ważne?

Jak zapewne się domyślasz, są to modele, materiały i oświetlenie. Ale są też inne rzeczy, takie jak ustawienie kadru, kompozycja, teoria kolorów, czy głębia ostrości. 

Każdy z tych etapów powinno się dopracować możliwe jak najbardziej. Niestety, wymaga to czasem sporo czasu i nerwów. 

Zapytasz pewnie, a co jeśli nie mam czasu i…. jak zrobić fotorealistyczną wizualizację szybko? 

Otóż schemat jest prosty, a sam proces potrafi zająć nawet 40 min (wliczając w to moje tłumaczenie, a więc generalnie dużo szybciej). 

Możesz zrobić model 3d w 5 minut

To na czym musisz się skupić, to zrobienie modelu. Jeśli masz z tym problem, to odsyłam Cię do wpisu, który pokaże Ci jak łatwo postawić model do wizualizacji 3D Twojego projektu:

Szybkie Modelowanie projektu w 3ds Maxie

 

Wizualizacja wnętrza – co z kamerą?

W momencie gdy mamy już nasz model 3D, czas na zastanowienie się nad kadrem, czyli ustawiamy kamerę – Corona Camera sprawdzi się tu idealnie. 

Są różne techniki i schematy gdzie powinna znaleźć się kamera względem różnych elementów naszej sceny. Ale na tę chwilę zapamiętaj, żeby nie ustawiać kamery za wysoko – np. w wizualizacji wnętrz za wysoko może być nawet kamera umieszczona na wysokości wzroku człowieka. Często wtedy wnętrze wygląda gorzej, aniżeli umieścilibyśmy kamerę troszeczkę niżej. 

Gdy uporamy się z ustawieniem dobrego kadru, czas na przyjemniejsze rzeczy. 

Oświetlenie dzienne wizualizacji 3D – corona sun

Kolejnym etapem jest oczywiście oświetlenie, a najszybszy sposób i taki, który nie wymaga od Ciebie żadnych zewnętrznych rzeczy jak np. mapy hdri, to oczywiście oświetlenie za pomocą Corona Sun&Sky. Wrzucamy to do sceny, ustawiamy pozycję, wielkość i moc światła i to wszystko. 

Zapamiętaj proszę, że im większy rozmiar światła, tym miększe otrzymasz cienie i odwrotnie – im mniejszy rozmiar światła, tym cienie będą ostrzejsze.

Biblioteka Materiałów ratuje życie.

Następnie przechodzimy do zrobienia naszych materiałów. I generalnie najlepiej jest robić je samemu na bazie tekstur, które mamy na dysku. 

Ale…

W kryzysowych sytuacjach gdy braknie nam czasu z pomocą przychodzi biblioteka materiałów, która wbudowana jest w silnik renderujący Corona. Kilka kliknięć oraz dodanie modyfikatora UVW map i gotowe – Twoja wizualizacja zaczyna wyglądać coraz lepiej. 

Możesz olać większość ustawień renderu

Podsumowując, do tej pory zrobiliśmy model, oświetlenie, ustawiliśmy kadr i narzuciliśmy fotorealistyczne materiały. 

Co dalej w takim razie? 

Czyżby czas na ustawienia renderu?

Zapewne Cię zaskoczę, ale w Corona Renderer nie ma za dużo ustawień. A, żeby być dokładnym – są, ale nie musisz ich praktycznie zmieniać. Te, które są ustawione automatycznie wystarczą dla 99% przypadków. A jako, że chcemy zrobić wizualizację 3D szybko, to jest to dla nas duże ułatwienie. 

W takim razie co możemy tu zrobić?

Możemy dodać np. render elementy, które wykorzystamy później w postprodukcji. To jest też czas na ustawienie limitu czasu renderu (ponieważ Corona Renderer to silnik unbiasowy – czyli taki, w którym Twój render się po prostu ‘odszumia’ – dosłownie) i włączenie denoisingu. Jeśli zapomniałeś o głębi ostrości, to też jest dobry moment. 

Tyle teorii, przejdźmy zatem do roboty. 

Mam dla Ciebie video tutorial (taki mini kurs 3ds maxa i Corona Renderer), który pozwoli Ci ze mną krok po kroku zrobić fotorealistyczną wizualizację 3D.

Wizualizacja wnętrza w 40 minut

Zachęcam do zrobienia wraz ze mną tego ćwiczenia i podrzucam przy okazji linki do modeli 3D, których użyłem w tej wizualizacji:

Scena i modele 3D na której pracujemy do pobrania pod tym linkiem.

 

Jest to video krok po kroku, dlatego zachęcam do wykonania tego ćwiczenia i jeśli Ci się uda, to mam dla Ciebie pewną niespodziankę…

Wyzwanie – zrób render i wygraj niespodziankę 

Jeśli uda Ci się zrobić ten render, to później wrzuć go do social media (fb lub instagram) i oznacz profil @renderhunters 

W odpowiedzi dostaniesz wskazówki co możesz poprawić, ale prześlę Ci ten niespodziankowy prezent. 

Wizualizacja wnętrza – efekty uczestników 

Wizualizacje 3D osób, które wzięły udział w wyzwaniu:  

Pamiętaj, jeśli się nie rozwijasz, to nie tyle co stoisz w miejscu, tak naprawdę się cofasz.

To jak Łowco Renderów, podejmiesz wyzwanie? 

Author

Patryk Arendt