krok po kroku video

Trick na fotorealistyczne wizualizacje 3D

trick fotorealistyczne wizualizacje 3d

Przyjrzyj się meblom, a właściwie ich krawędziom w swoim otoczeniu. Zrób to, a szybko zauważysz, że nie są one ostre, a już na pewno nie są ścięte w równo 90*. I nie chodzi o samą krawędź, ale o to jak odbija się od niej światło. Dzisiaj pokażę Ci trick na fotorealistyczne wizualizacje 3D, którym to ogarniemy. 

Nie liczy się tylko światło i materiały, ale również takie detale jak zaokrąglone lekko krawędzie. Tak jest, ponieważ to suma tych detali decyduje o finalnym odbiorze naszych renderów 3D.

Chamfer to modyfikator, który zmienia sposób odbijania światła od krawędzi, przez co wyglądają one bardziej realnie. I nie mówimy tylko o meblach – jak przyjrzysz się ścianom to zauważysz dokładnie to samo. To dlatego, że w świecie realnym praktycznie wszystkie krawędzie mają takie ścięcia.

Jaki trick na fotorealistyczne wizualizacje 3D?

Będzie to pewien modyfikator. Dokładnie taki, który pozwala wszelkie ostre krawędzie modeli 3D, zamienić na takie jakie są realne. 

Zapytasz pewnie – panie, a po co to komu?

Chodzi o to w jaki sposób światło odbija się od Twoich modeli. Możesz pomyśleć, że to detal, ale to naprawdę robi różnicę. Zaufaj mi proszę. 

Jaki to modyfikator? Chamfer oczywiście. 

Chamfer umożliwia nam ukośne ścięcie krawędzi przedmiotu.

W świecie realnym taki zabieg wykonywany jest ze względów estetycznych, praktycznych lub dla uchronienia użytkowników przed skaleczeniem.

A jeśli chcemy tworzyć fotorealistyczne wizualizacje 3D, to chcemy czy też nie, musimy trzymać się tych samych zasad, które mijamy na co dzień. Dlatego, jeśli nasze biurko ma ścięte krawędzi, to my na renderach robimy dokładnie to samo. 

3ds max chamfer sciete karawedzie

Jak użyć modyfikatora Chamfer?

Podczas filmu zobaczysz zbliżenie prawdziwej krawędzi, oraz dowiesz się jak poprawnie używać modyfikatora Chamfer, żeby Twoje rendery wyglądały bardziej realnie. 

Być może pomyślisz, że to nudy i nie będzie Ci się chciało tego robić, ale zaufaj mi. Takie małe smaczki sprawiają finalnie, że Twoje wizualizacje 3D wyglądają lepiej, a to się przekłada finalnie na więcej par zadowolonych oczu Twoich odbiorców.

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii krok po kroku (3ds Max, Corona Renderer):

Author

Patryk Arendt