krok po kroku video

Jak szybko ustawić odbicia w oknach w 3ds Max?

3ds max cienie i odbicia mapa opacity

Pokażę Ci dzisiaj jak szybko dodać odbicia w oknach w 3ds Max. Dodatkowo, pokaże fajny sposób na dodanie cieni drzew, bez obciążania komputera.  

Zamiast dodawać ciężką geometrię (bo z reguły zieleń taka jest) są lepsze sposoby, żeby dodać do naszego renderu cienie lub odbicia. Mówię oczywiście o plane’ach, który do złudzenia przypominają w pewnych warunkach prawdziwą geometrię. 

Oszukiwanie w 3ds Maxie

Jako, że mamy te szczęście i pracujemy w świecie 3d, to mamy całą pełnię możliwości. Możemy oszukiwać ze światłem, przestrzenią czy w końcu, z geometrią. 

Jeśli brakuje nam cieni lub odbić, to je dodajemy – to oczywiste. 

Jednak są gorsze i lepsze sposoby na to. 

Dzisiaj pokażę Ci sposób, dzięki któremu zaoszczędzisz sobie na czasie renderu i ilości zużytej pamięci RAM.

Dlatego, zamiast dodawać ciężką geometrię zieleni dodamy plane’a, na którego wrzucimy teksturę oraz mapę, która zapewni ładne wycięcie niepotrzebnych elementów naszych przyszłych drzew lub budynków – czyli mapa opacity. 

3ds max cienie i odbicia mapa opacity

Jak ustawić odbicia w oknach w 3ds Max – tutorial

Zobacz na poniższym filmie jak dodać odbicia w oknach w 3ds Max. Mogą to być odbicia nieba, drzew lub budynków. Tym sposobem załatwisz sobie płynną pracę przy wizualizacjach 3D.

Jak widzisz jest to świetny sposób, który pozwala na płynną pracę w 3ds Maxie, ale również oszczędza czas renderowania. A to przekłada się na płynną pracę przy renderach.

Przyda Ci się gdy przy następnym projekcie będzie gonił Cię czas, ale też wtedy, kiedy masz słaby komputer i musisz uważać na to ile milionów polygonów masz w scenie.

TIP

Naciśnij na klawiaturze klawisz 7
a wyskoczy Ci w lewym górnym rogu aktywnego viewportu informacja o tym, jaką ilość polygonów masz aktualnie w scenie.

Dzięki za uwagę i do usłyszenia Łowco!

Patryk Arendt

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii krok po kroku (3ds Max, Corona Renderer):

Author

Patryk Arendt