Sprzęt

Jaka myszka dla architekta i grafika? Polecana lista

mysz dla architekta

Wizualizacje 3D? Grafika 2d? Architektura?  

W jakimkolwiek zawodzie pracujesz, myszka komputerowa to rzecz, którą trzymasz praktycznie cały dzień.

A co za tym idzie – jeśli wybierzesz mysz, która po godzinie używania powoduje ból nadgarstka lub dyskomfort w dłoni, to szybko będziesz żałować zakupu.

Podczas szukania odpowiedniej myszki do pracy z grafiką lub architekturą, natrafisz na przeogromny wybór. A fakt, że wszystko dzieli się jeszcze na jakieś kategorie (myszki ergonomiczne, gamingowe, wertykalne, etc.), wcale w tym nie pomaga.

Sam stałem przed tym wyborem, ale mam to szczęście, że mam w okół siebie świetną społeczność Łowców. Zadałem więc pytanie na Instagramie RH (swoją drogą, wrzucam tam w relacjach trochę codziennej walki z wizkami etc. więc warto zaobserwować :)) z prośbą o polecenie nowej myszki i dostałem naprawdę sporo odpowiedzi.

 

Pojawiło się tam też sporo wiadomości o późniejsze udostępnienie tych propozycji. To właśnie dlatego czytasz teraz ten post.

Mam nadzieję, że pomoże Ci łatwiej znaleźć coś dla siebie. 🙂

Co jest ważne przy wyborze myszki do projektowania?

 

 • Dodatkowe przyciski

Jeśli na codzień używasz programów do projektowania lub grafiki to doskonale wiesz ile jest tam funkcji.

I spoko, zdecydowania większość ma skróty.

Ale co gdyby te najcześciej używane przypisać do dodatkowych przycisków, które masz dosłownie pod palcem?

Zamiast klikać na klawiaturze skrót, wystarczy że zegniesz palec wskazujący który i tak leży na myszce i pyk, właśnie dodałeś nową linię (albo cokolwiek innego co robisz najczęściej).

 

 • Wygodna myszka

Gdy wliczymy przerwy na jedzonko i inne rzeczy, to trzymamy ją pewnie jakieś 4-5h dziennie (chyba że lubisz dużo pracować, to wtedy sky is the limit).

Żeby więc nie czuć zmęczenia nadgarstka i tego dyskomfortu w okolicy dłoni gdy robimy dużo klików (wkurzało mnie to do tej pory straszliwie), warto kupić myszkę komputerową, która będzie tak po ludzku wygodna.

Pamiętajmy tylko, że każdy z nas ma różne dłonie, więc warto przetestować różne modele, zanim wybierzesz coś co idealnie leży w Twojej dłoni. 🙂

 

Co jest priorytetem?

W mojej opinii, nie ma tutaj znaczenia czy jest to myszka dla architekta, czy mysz dla grafika, wygoda zawsze powinna być dla nas najważniejsza.

 

Jakie myszki komputerowe polecaliście?

Kolejność listy nie jest przypadkowa i wynika z tego, jak często padały odpowiedzi z konkretnym modelem.

Link w odnośnikach wrzuciłem bezpośrednio do strony producentów. Polecam jednak sprawdzić sobie ceny też w innych sklepach. 🙂 

 1. Logitech MX Master 3 (lub starsza i tańsza wersja, ale też polecana to master 2s)

   

   

  Ilość odpowiedzi z tym modelem zdecydowanie zdominowała tę ankietę.
  Dodatkowo, jeśli korzystasz z kilku komputerów (np. stacjonarka i laptop) to możesz za pomocą tej myszki przerzucać między nimi pliki.  Magia. 

   

 2. Logitech Mx Performance

   

  myszka dla architekta

  Z waszych komentarzy wyszło, że działa praktycznie na każdej powierzchni, jest całkiem spora i wygodnie leży w dłoni. 


 3. Anker Ergonomic Optical Mouse 

   

  myszka do projektowania anker

  Pierwsza wertykalna myszka w tym zestawieniu. Bezprzewodowa (ale mają też opcję z kablem), 5 przycisków i wygląd przypominający rekina. 


 4. Logitech MX Vertical

   

  myszka dla grafika

  Kolejna wertykalna mysz. Według producenta zaprojektowany kształt jest uniwersalny i odpowiada dla wielu rozmiarów dłoni. 
 5. A4tech bloody V8M

   

  myszka do architektury

Jedna z najtańszych myszy komputerowych w tym zestawieniu. Używałem jej przez ostatnie 3 lata i w tej kategorii cenowej uważam, że sprawowała się naprawdę spoko. 

 

Którą z nich wybrać?

Chciałbym Ci podać jeden model, ale tak się nie da.
Zamiast tego, klasycznie odpowiem – to zależy.

Jak wspomniałem wcześniej w tekście, zależy to przede wszystkim od naszej dłoni.
Bo tak, przyciski dodatkowe są ważne, ale to kształt myszy dla grafika czy architekta decyduje o tym, czy wygodnie się jej używa.

Dlatego to co ja sam teraz zrobię, to po prostu skoczę do kilku sklepów i pobawię się zapewne myszkami logitech i anker (bo a4tech już miałem, więc czas na coś nowego).

I dokładnie to samo polecam zrobić i Tobie.

 

Pamiętajmy o tym, że przede wszystkim ma być wygodnie. :))

 

P.S. Jeśli chcesz otrzymywać porady i tipy dotyczące wizualizacji 3D – zapisz się do newslettera. Postaram się, żebyś dobrze się przy tym bawił, no i oczywiście żebyś rozwijał swoje skille renderowania. :)) 

Pozdro Łowco! 

Patryk Arendt 

Author

Patryk Arendt