krok po kroku video

Materiały wyświetlają się na czarno? Tutorial 3ds Max

materiały wyświetlają się na czarno 3ds max

Gdy tworzymy wizualizacje 3D, to zawsze dodajemy całkiem sporo modeli 3D – począwszy od mebli, a kończąc na drobnych detalach. Wszystko idzie pięknie, a my się dobrze bawimy. I wtedy następuje bum – nagle modele i materiały podczas renderingu wyświetlają się na czarno. 

Na pewno każdy z nas spotkał się z tym niejednokrotnie. Ten moment, kiedy skrupulatnie pracujesz nad nową wizualizacją, dodając poszczególne modele do swojej sceny. Wszystko idzie pięknie, aż do momentu, w którym chcesz puścić render. To właśnie wtedy 3ds Max z zaskoczenia, niczym nożem w żebra wbija swoje “Missing External Files”.

Na szczęście jest na to lepszy sposób niż dodawanie poszczególnych ścieżek (których może być całe mnóstwo) do 3ds Maxa. Zamiast tracić czas, sprawdź koniecznie co dziś dla Ciebie przygotowałem.

Materiały wyświetlają się na czarno – jak je naprawić?

Na pomoc przybywa skrypt, dzięki któremu dosłownie w kilka kliknięć jesteś w stanie dodać wszystkie brakujące tekstury.

 

Podrzucam jeszcze bezpośredni link do pobrania skryptu: https://www.colinsenner.com/relink-bitmaps/

Jak widzisz, jeśli materiały wyświetlają się na czarno to z reguły wina brakujących tekstur. Dobra nowina jest tak, że choćby byłoby ich całe mnóstwo, to tak naprawdę żaden problem.

Wystarczy pobrać mały skrypt, zainstalować go w kilka chwil i dzięki 4 kliknięciom załatwić całą sprawę i naprawić wyświetlanie modeli i materiałów w 3ds Max.

Z doświadczenia wiem, że przydaje się to bardzo często. Mam nadzieję, że teraz będziesz wiedzieć jak szybko można naprawić czarne materiały i modele na wizualizacjach. 🙂

A gdyby ten sposób nie pomógł, to pisz do mnie śmiało na e-mail. Chętnie postaram się pomóc Ci z problemami dotyczącymi wizualizacji 3D i pobocznych tematów.

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii krok po kroku (3ds Max, Corona Renderer):

Author

Patryk Arendt