Podstawy

Jaki program do wizualizacji 3D?

jaki program do wizualizacji 3d

Projektujesz budynki lub wnętrza? Chcesz by klienci pokochali Twoje projekty? Jeśli tak, to zastanówmy się jaki program do wizualizacji 3D może Ci w tym pomóc.

Być może zacząłeś już nawet szukać różnych programów do tworzenia wizualizacji 3D. Ba, może już nawet jakiegoś używasz. Zastanówmy się jednak czy masz jakieś alternatywy by robić lepsze rendery.

W dzisiejszym wpisie przejdę przez najpopularniejsze programy. Dodam też do nich swoje przemyślenia, które zbierałem przez ostatnie kilka lat. 

Na wstępie zaznaczę, że sam przechodziłem przez ten etap. Testowałem różne programy, często też zarywałem noce a potem przysypiałem na zajęciach. Pozwoliło mi to wybrać program do wizualizacji, w którym pracuję już kilka dobrych lat. I co ważniejsze – taki, w którym praca sprawia mi przyjemność.

Mam nadzieję, że po tym artykule Ty również znajdziesz program dla siebie.

Jednak zanim przejdziemy dalej – pobierz darmowy ebook z 9 typowymi błędami wizualizacji 3D. Dowiesz się z niego jak możesz je sprytnie poprawić.

Na co uważać przy wyborze? 

Na początku zastanów się do czego konkretnie będą potrzebne Ci wizualizacje oraz jakie projekty będziesz robić. Zrób to bo może wcale nie potrzebujesz drogiego programu, który pozwala na fotorealistyczne wizualizacje. Być może wystarczy Ci któryś z darmowych.

Z drugiej strony, jeśli jesteś jeszcze na studiach to moim zdaniem warto wykorzystać ten czas. Mam tu na myśli fakt, że studenci większość programów mają za darmo. Testując różne programy będziesz miał wolność wyboru. Ba – jest duża szansa, że znajdziesz taki, w którym praca i projektowanie będzie sprawiać Ci przyjemność. I tego Ci życzę z całego serducha.

Program do renderów 3d vs. Interfejs

Interfejs programu to bardzo ważna sprawa. Są programy, które pokochasz od razu. Są też takie, które będą Cię irytować już na samym starcie. I najczęściej sprowadza się to właśnie do interfejsu danego programu. To czy rzeczy są tam, gdzie chcesz żeby były. Właśnie dlatego warto przetestować kilka z nich i dopiero wtedy podjąć decyzję.

I wiem o czym mówię. Sam wypróbowałem wiele różnych programów zanim wylądowałem z 3ds Maxem. Niektóre z nich były nawet spoko, niektóre miałem ochotę szybciej wyłączyć niż je włączyłem.

I to nie jest tak, że któryś z nich jest lepszy czy gorszy. Tutaj chodzi tylko o moje własne preferencje. A to jak wiemy – bardzo subiektywna sprawa. 

Oprócz samych programów będziesz musiał również wziąć pod uwagę silniki renderujące. Niektóre z nich są wbudowane w programy, inne działają jako oddzielne nakładki. 

Śmiało więc możemy wyróżnić takie jak Corona Renderer, Vray, Cycles, Arnold. Pamiętaj o tym, ale na ten moment skupmy się na głównych programach. 

Jeśli już zastanowiłeś się do czego potrzebujesz tego programu i czego oczekujesz, to czas przejść do listy programów do renderowania 3D. 

Program do wizualizacji – rendery, projektowanie, dokumentacja?

Jak zapewne się domyślasz mamy różne typy programów, które pozwalają tworzyć wizualizacje 3D. Jednak każdy z nich ma inny cel przewodni.

Takie trzy główne segmenty jakie możemy wyróżnić to programy:

 • modelowania i renderowania,
 • projektowania wnętrz,
 • typu BIM.

Program do wizualizacji 3D

Ich głównym zdaniem jest tworzenie grafiki 3D w przeróżnych formach (wizualizacje, animacje, etc.). Dzięki temu skonfigurowane są tak, by pozwolić na osiągnięcie możliwe najlepszej jakości renderów.
Również interfejs tych programów jest tak pomyślany, by jak najszybciej można było dojść do tych efektów.

Możemy przy ich pomocy tworzyć dodatkowe rzeczy. Mam tu na myśli między innymi rzuty i przekroje architektoniczne. Często jednak potrzebne będą zewnętrzne dodatki. To wynika z tego powodu, że programy te są nastawione głównie na grafikę 3D.

Programy do projektowania wnętrz

Jak sama nazwa wskazuje, ich głównym celem jest projektowanie wnętrz.


Pozwalają one robić projekty, a później szybko wyeksportować dokumentację techniczną oraz tworzyć wizualizacje.
Jednak warto mieć na uwadze, że rendery 3D to tylko poboczny wątek takich programów. Jakościowo więc nie otrzymamy takich rezultatów jak w przypadków programów przeznaczonych do wizualizacji 3D.

Programy BIM

Programy typu BIM to teoretycznie “wszystko w jednym”.

Pozwalają tworzyć projekt na zasadzie dodawania kolejnych bloczków, co może przypominać grę w simsy. Ale przy okazji tworzą nam się wszystkie potrzebne informacje techniczne takie jak:
– dokumentacja projektowa,
– rysunki 2D,
– model 3D.

Dodatkowo możemy otrzymać harmonogram, koszty budowy oraz przyszły cykl życia projektowanego budynku. Dzięki takiemu podejściu architekci otrzymują duże ułatwienie jeśli chodzi o projektowanie zrównoważone.

Ale jeśli chodzi o same wizualizacje 3D, to znów wracamy na ziemię.
Jako, że są to programy typu “do wszystkiego”, to same obrazki również nie osiągną takiej jakości jak programy przeznaczone stricte do wizualizacji 3D.

Jaki program do wizualizacji 3D?

Jeśli wiemy już jakie są typy programów, to zacznijmy te zestawienie od pewnego darmowego programu. Rozwija się on ostatnio w szalonym tempie. I mimo że do niedawna był traktowany jako raczej poboczny program, to zaczyna być o nim coraz głośniej. 

Blender 

Bardzo przyjemny i co ważne darmowy program. Pozwala zachować pełną kontrolę nad obiektami, które modelujemy. Możemy zaznaczyć i edytować każdy z wierzchołków i zrobić z nimi dokładnie to co potrzebujemy.
Patrząc jednak z drugiej strony – ta mnogość możliwości i pełnia kontroli może na początku wydawać się przytłaczająca i ciężka do ogarnięcia. 

Podrzucam link do video, w którym możesz zobaczyć proces tworzenia wizualizacji od zera. Przy okazji sprawdzisz jak wygląda cały interfejs blendera:

Ważnym aspektem przy codziennej pracy z programami do grafiki 3D jest biblioteka modeli. W przypadku blendera gotowców znajdziesz dużo mniej niż do 3ds maxa czy Sketchup’a. Oczywiście nie jest to coś nie do przeskoczenia, ale warto mieć świadomość tego już na samym początku. 

Sketchup

Ten program do wizualizacji 3D zapewne znasz. Jest on tak powszechnie używany, że ciężko żeby było inaczej. Jego prostota używania przekłada się niestety na inne aspekty. Pozwala on wykonać świetne rendery, ale ciężej będzie to zrobić w porównaniu z innymi programami.

Nie ma do niego też tyle dodatkowych pluginów i skryptów, czy wysokiej jakości modeli jak do programów, o których za chwilę przeczytasz. 

Program ten posiada swoją własną bibliotekę modeli tworzoną przez użytkowników ( 3DWarehouse ). Znajdziesz tam bardzo dużo modeli, ale często ich jakość pozostawia wiele do życzenia. 

Podrzucam link do video, w którym możesz zobaczyć proces tworzenia wizualizacji od zera w SketchUp:

Warto też wspomnieć, że wiele biur architektonicznych pracuje na tym programie. Jeśli więc chcesz iść w kierunku architektury to ten program może okazać się dobrym wyborem. 

3ds Max – program do wizualizacji  

Z całego zestawienia to mój ulubiony program do wizualizacji 3D. Po prostu najbardziej przypadł mi do gustu, mimo że nasz romans z początku był raczej ciężki i skomplikowany. 

Mnogość funkcji, które znajdziesz w programie może na początku przytłoczyć, ale podpowiem, że nie musisz poznawać ich wszystkich. To wynika z tego, że 3ds max to nie tylko arch-wiz, ale ma też wiele innych zastosowań. Możemy w tym wyróżnić branże gier i reklamy.

Oczywiście do wizualizacji architektonicznych, czy renderów wnętrz jest to świetne narzędzie. I dodatkowo, jesteś w stanie całkiem szybko zrozumieć jak działa.

Plusy?

Jego wielkim plusem jest ogromna ilość wysokiej jakości modeli 3D, pluginów i skryptów. To naprawdę sprawia, że praca w nim to bardzo szybka i przyjemna sprawa.  

3Ds Max ma też moim zdaniem dosyć nieoczywisty plus.
Jest branżowym standardem zarówno w biurach wizualizacji 3D, jak i w firmach architektonicznych.

Na początku jest duża szansa, że program będzie wydawać się skomplikowany. Ale spokojnie, z doświadczenia powiem, że jest wręcz przeciwnie. Z upływem czasu zauważysz, że wszystko jest w nim logicznie poukładane. A dodatkowo możliwości jakie daje są wręcz nieograniczone.

Podrzucam link do video, w którym możesz zobaczyć proces tworzenia wizualizacji od zera. Zobaczysz też jak wygląda cały interfejs 3ds maxa:

Jedyne więc co musisz zrobić to wytrwać początkową fazę. Jeśli to przejdziesz, to później będzie bajka. Zarówno jeśli chodzi o jakość renderów jak i szybkość i przyjemność pracy w programie.

Sam przechodziłem cały ten proces więc mówię to po prostu na swoim przykładzie. :))

Jak przyjemnie okiełznać 3ds max?

Jeśli chciałbyś robić fotorealistyczne wizualizacje 3D to sprawdź jak łatwo możesz podnieść swój poziom:

kurs wizualizacji 3D

W powyższym linku znajdziesz praktyczną wiedzę przedstawioną w bardzo prosty i przyjemny sposób. Jeśli ją wdrożysz to szybko dojdziesz do super wyglądających wizualizacji 3D. A to z kolei przełoży się na oceny i przyszłą pracę.

Ale idąc dalej z naszą listą, przejdźmy dalej:

CINEMA 4D 

Moim zdaniem to taka sama półka co 3ds max. 

Pozwala na tworzenie realistycznych wizualizacji 3D, znajdziesz do niego też sporo dobrych modeli 3D, pluginów i skryptów. 

Rzadziej spotkasz go w biurach wizualizacji czy biurach architektonicznych, ale to naprawdę dobry program. 

Przez kilka lat miałem z nim styczność na studiach. Ale tak jak pisałem na początku – interfejs może spowodować, że nawet świetny program może nie przypaść do gustu. Mi po prostu nie podszedł, szczególnie w porównaniu z maxem. 

Niby było spoko, niby rozumiałem ale po prostu jakoś nie czułem go do końca. 

Niemniej tak j wspomniałem – to naprawdę świetny program i pozwala osiągnąć super rendery 3D.
Dlatego warto sprawdzić, bo być może uda Ci się z nim zaprzyjaźnić. 

Podrzucam link do video, w którym możesz zobaczyć proces tworzenia wizualizacji od zera. Przy okazji sprawdzić jak wygląda cały interfejs cinemy:

Program do projektowania wnętrz

Oczywiście są jeszcze programy bardziej wnętrzarskie oraz BIM, które pozwalają przy okazji tworzyć wizualizacje. Ale jeśli myślisz poważnie o fotorealistycznych wizualizacjach architektonicznych czy wnętrz, to interesują cię raczej programy o których wspomniałem wyżej . 

Niemniej pokrótce przelećmy też przez wnętrzarskie i BIM: 

Cad Decor Pro

Program, w którym oprócz wizualizacji możesz projektować, robić wyceny, tworzyć dokumentację techniczną. 

Bardzo fajna opcja, jeśli jesteś architektem wnętrz. Szczególnie wtedy kiedy wizualizacje nie muszą być takie jak te z 3ds maxa czy Cinemy4D. 

Pcon Planner

Opcja podobna do punktu wyżej – fajny program do projektowania wnętrz i przy okazji do tworzenia wizualizacji 3D. Na pewno warto się nim zainteresować jeśli chcesz iść właśnie w kierunku architektury wnętrz. 

Artlantis

Tutaj wchodzimy już w trochę inny typ programów. Jest to tak właściwie nakładka renderująca. Potrzebujesz wcześniej przygotowanego modelu w innym programie (np. 3ds maxa, Archicad, Sketchup etc.). 

Daje fajne możliwości tworzenia statycznych wizualizacji architektonicznych oraz animacji. 

Lumion

Bardzo fajny program, który pozwoli Ci dosyć szybko tworzyć rendery 3D i animacje. Nie będzie to taka jakość jak z maxa czy cinemy. Ale jeśli fotorealizm nie jest Twoim głównym celem to ten program może sprawdzić się idealnie. 

BIM jako program do wizualizacji?

Archicad

W skrócie tworzysz rysunki 2D, a przy okazji tworzy się model 3D. Pozwala też później na wyeksportowanie dokumentacji projektowej oraz na tworzenie wizualizacji 3D. 

Można powiedzieć, że masz tu wszystko w jednym programie. I przyznam, że jeśli celujesz w bycie architektem, to programy BIM na pewno będą dobrym wyborem. Warto tylko pamiętać, że te rendery nie będą wyglądały tak jak z 3ds Maxa. 

I jeśli jesteśmy już przy BIMie, to warto dodać branżowy standard czyli Revit.

Revit

Pogram który pozwala na tworzenie rysunków technicznych przy jednoczesnym tworzeniu modelu 3D, modeli analitycznych, dokumentacji technicznej i finalnie wizualizacji 3D. 

Tak, brzmi to jak jeden wielki kombajn. I tak – to będzie świetny wybór jeśli planujesz swoją karierę popchnąć w kierunku architektury i pracy w dużych firmach. Ogarnięcie tego programu zapewne otworzy Ci wiele drzwi na Twojej ścieżce kariery architekta. 

Pozwala tworzyć przyjemne rendery. Ale nadal to nie będzie to samo co rendery wydobyte z programów przeznaczonych głównie do tworzenia wizualizacji 3D. 

Silniki renderujące

Oprócz programów do wizualizacji 3D potrzebujemy jeszcze silnika renderującego. On pomoże nam wymodelowane projekty zamienić na piękne rendery.

Jest ich na rynku całkiem sporo, jedne są wbudowane bezpośrednio w programy (jak np. Cycles w Blenderze). Inne zaś są płatne (jak np. Corona Renderer). To jakiego silnika użyjemy będzie miało znaczący wpływ na jakość naszych wizualizacji.

Corona Renderer

Jest to unbiasowy silnik, który pozwala na tworzenie fotorealistycznych wizualizacji 3D. Działa na zasadzie “odszumiania” obrazka, tzn. że zaczynamy teoretycznie od gotowego renderu, a wraz z upływem czasu nasz render staje się coraz bardziej ostry, wyraźny i ‘czysty’.

wizualizacja-3d-sypialnia

Możemy go użyć wraz z programami takimi jak:

 • 3ds Max
 • Cinema 4D
 • Blender

Jest to silnik renderujący, który moim zdaniem pozwala na artystyczną zabawę. A to dzięki temu, że nie ma tutaj tak wielu ustawień jak w przypadku Vray’a i innych silników. Jednocześnie, pozwala na otrzymanie niesamowitych rezultatów jeśli chodzi o jakość wizualizacji 3D.

Vray

Vray to silnik renderujący, który jest na rynku najdłużej z całego tego zestawienia.

Pozwala na tworzenie realistycznych renderów i dobrze sobie radzi z dużymi scenami. Jednak warto zaznaczyć, że mnogość ustawień może nas przytłoczyć. szczególnie na początku przygody.

Jako, że jest najdłużej na rynku, to również ma najdłuższą listę kompatybilnych programów do wizualizacji 3d:

 • 3Ds Max
 • SketchUp
 • Cinema4D
 • Revit
 • Rhino
 • Maya
 • Unreal
 • I jeszcze kilka przeznaczonych do szerokorozumianej grafiki 3D.

Trzeba mu przyznać, że przez wiele lat był niedoścignionym liderem jeśli chodzi o wizualizacje architektoniczne i wizualizacje wnętrz.

Jednak od kiedy na rynku pojawiła się Corona Renderer, wielu użytkowników zamieniło Vraya, właśnie na Coronę. Warto tutaj też zauważyć, że jeśli ktoś znał i rozumiał Vray’a, to przesiadka zajęła około godziny. A to oczywiście dzięki intuicyjności interfejsu i prostocie ustawień.

Cycles

Jest to silnik renderujący przeznaczony tylko dla Blendera.

Pozwala osiągnąć bardzo przyjemne i realistycznie wyglądające wizualizacje architektoniczne i wnętrz.

Fstorm

Renderer, który bazuje na mocy obliczeniowej karty graficznej (GPU) zamiast mocy procesora (CPU).

Pozwala to na naprawdę bardzo szybkie wyrenderowanie wizualizacji. Czasami jest to kilka minut, zamiast kilku godzin jak w przypadku rendererów operujących na procesorze.

Minusem tego rozwiązania jest problem optymalizacji. Oraz to, że przy dużych scenach (duża skala, dużo zieleni i geometrii) możemy “zapchać” pamięć naszej karty graficznej. Co prawda możemy łączyć ze sobą karty graficzne i tym samym zwiększać ich wydajność. Jednak nadal mamy ograniczone możliwości, a ceny kart graficznych to ostatnio niezły kosmos.

Oczywiście te rozwiązanie ma ten plus, że potrafi jedną klatkę wyrenderować niesamowicie szybko. Ciężko więc jednoznacznie powiedzieć które rozwiązanie jest lepsze. Należy na pewno obserwować rynek i to jak się będą rozwijały rozwiązania renderowania opartego na GPU.

Który silnik renderujący wybrać?

Ciężko jest tutaj postawić jednoznaczną odpowiedzieć. Ponieważ po pierwsze to zależy od programu do wizualizacji 3D który wybierzesz. Ale też od tego czy chcesz renderować w oparciu o moc procesora, czy być może GPU. Dochodzi też oczywiście kwestia interfejsu, który jak wiemy ma duże znaczenie dla naszej wygody.

Moim ulubionym jest Corona Renderer, właśnie ze względu na prostotę i intuicyjność całego silnika oraz jego interfejsu. Mam też wrażenie (po rozmowie z wieloma osobami z branży), że w przypadku wizualizacji wnętrz potrafi wydać ‘najczystsze’ rendery.

Kolejny aspekt to przyjemność z pracy. Osobiście czuję się tutaj jakbym się bawił i jest to zdecydowanie bardziej artystyczne podejście do wizualizacji niż w pozostałych silnikach.

I coś czego nie można pominąć. Jeśli do tej pory ktoś nie miał styczności z renderowaniem, to żaden problem. Na luzie poradzi sobie z tworzeniem ładnych wizualizacji w Coronie. A mówię to na podstawie obserwacji moich kursantów, którzy często zaczynają przygodę od zera. Totalnie bez znajomości 3ds maxa oraz Corona Renderer.

Decyzja oczywiście należy do Ciebie. Ale to co zalecam zrobić to spróbować kilku silników i samemu wybrać ten, który przypadnie nam najbardziej do gustu.

W końcu każdy z nas lubi inne rzeczy. :))

Co jest najważniejsze gdy wybierasz program do wizualizacji 3D? 

Jak widzisz wybór programu może wydawać się przytłaczający, ale jeśli jesteś na studiach warto żebyś wykorzystał darmowe wersje studenckie. Pozwoli Ci to pobawić się różnymi, a finalnie da Ci jakąś perspektywę do wyboru. 

Oczywiście odpowiedz sobie na pytanie, do czego będą te wizki i czego tak naprawdę potrzebujesz. Mógłbym Ci powiedzieć “wybierz x”, lub “wybierz y”, ale to tak nie działa. Coś co mi się podoba, niekoniecznie może przypść do gustu i Tobie drogi Łowco.

Jak zaprzyjaźnić się z danym programem 3d?

Pobaw się każdym przez chwile i zobacz który interfejs najbardziej przypadnie Ci do gustu. Następnie zmobilizuj się i przez kolejne 6 miesięcy spróbuj poświęcać mu jak najwięcej czasu. 

Nie zrażaj się jeśli na początku rzeczy nie będą wychodzić. Albo jeśli będziesz miał wrażenie że to skomplikowane.
Sam przez to przechodziłem i proszę uwierz m – dasz radę to przejść :)).

Wyznacz sobie czas i próbuj codziennie przynajmniej 1 godzinę przeznaczyć na naukę programów. 

Wizualizacje 3D to będzie ważna część twojej pracy, więc zrób to dla siebie i bardzo się do tego przyłóż. 

A gdybyś miał jakieś problemy lub wątpliwości to pisz do mnie śmiało na e-mail. Staram się odpowiadać na wszystko, ale czasem w natłoku projektów może mi to zająć chwilę dłużej. 

P.S. Jeśli chcesz otrzymywać porady i tipy dotyczące wizualizacji 3D – zapisz się do newslettera. Postaram się, żebyś dobrze się przy tym bawił, no i oczywiście żebyś rozwijał swoje skille renderowania. :)) 

Pozdro Łowco! 

Patryk Arendt 

Author

Patryk Arendt