krok po kroku video

Materiał w 3ds Max i Corona Render – jak zrobić?

jak zrobic material 3ds max

Materiał w wizualizacjach gra kluczową rolę, idąc ramię w ramię z oświetleniem. Oczywiście jest też sporo mniejszych rzeczy, jednak te dwie często decydują o finalnym wyglądzie Twoich renderów.

Zastanawiasz się jakim cudem jedne materiały wyglądają lepiej od innych?

Cała magia polega na zrozumieniu schematu tworzenia materiałów. 

Jeśli wydawało Ci się, że jedna główna tekstura to wszystko, co musisz zrobić to niestety muszę Cię zmartwić – to za mało. 

Możesz jednak odetchnąć, ponieważ w kilku szybkich krokach jesteś w stanie stworzyć (bezpośrednio w 3ds Maxie i Coronie) wszystko to, czego potrzebujesz, żeby otrzymać realnie wyglądające materiały w wizualizacjach. 

Materiał – jakie mapy (tekstury) potrzebujesz?

Jeśli kojarzysz jak wygląda materiał w 3ds Maxie i Coronie, to zapewne wiesz, że jest tam sporo różnych punktów, do których możesz podpiąć tekstury lub mapy. 

3ds-max-material

Jak możesz zauważyć jest tego naprawdę sporo. I choć może wyglądać to przerażające, to spokojnie – na początku w zupełności wystarczy Ci dosłownie kilka slotów. A mianowicie:

  • Diffuse – czyli główna tekstura, która zapewnia jej właściwy wygląd
  • Reflection – czyli mapa, która pozwala zapanować nad odbiciami
  • Reflection Glossines – to miejsce, w którym możesz zapanować nad sposobem w jaki zachowują się te odbicia (mat, glossy, etc.)
  • Refraction – przezroczystość – super przydatne przy różnego rodzaju materiałach przeziernych, przy czym często nie wrzucamy tam żadnej tekstury, a używamy jedynie kolorów
  • Bump – mapa, która dodaje faktury materiałom

Nie wymieniam tutaj wszystkich slotów, bo jeszcze sobie o tym kiedyś pomówimy, dzisiaj chcę wyjaśnić możliwie najprostszy sposób na zrobienie zdecydowanej większości materiałów. 

A żeby to zrobić, wystarczy, że znajdziesz interesującą Cię teksturę główną (diffuse), a pozostałe jesteś w stanie stworzyć w edytorze materiałów, dodając odpowiednie dodatki (nody). Oczywiście możesz to zrobić w programie graficznym np. w Photoshopie, ale równie dobrze poradzisz sobie bezpośrednio w 3ds Maxie. 

Prosty schemat tworzenia materiałów

Dzisiejszy tutorial bazuje na przykładzie podłogi drewnianej, ale jesteś w stanie przenieść to na każdy inny materiał.

A gdybyś potrzebował dobrej jakości tekstur, zajrzyj tutaj:

https://renderhunters.com/tekstury/

Pamiętaj proszę o tym, że przy tworzeniu materiałów i wizualizacji, warto posiłkować się realnymi zdjęciami jako referencje!  

A przy okazji – TUTAJ znajdziesz fajne gotowe materiały do Twoich wizualizacji 3D.

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii krok po kroku (3ds Max, Corona Renderer):

Author

Patryk Arendt