krok po kroku video

Jak oświetlić wnętrze bez okien – Światła IES

3ds max oswietlenie wnetrza bez okien ies

Często dostawałem pytania odnośnie tego, jak oświetlić wnętrze bez okien i żadnego źródła naturalnego światła. Pytania te pojawiały się coraz częściej i częściej. Dlatego postanowiłem, że poświęcę tej tematyce osobny wpis i film. 

Podpowiem jeszcze tylko, że sposób, który dzisiaj omówię nada się również do wizualizacji zewnętrznych, w których być może chciałbyś dodać trochę smaczku i realizmu. 

Zapraszam do lektury! 

Czym są światła IES?

Jest to rodzaj światła, który opiera się na danych fotometrycznych, czyli inaczej na profilu oświetleniowym. W tych danych zawarte są takie informacje jak kształt wiązki światła oraz kąt jego padania, które odwzorowują realne odpowiedniki świateł jakie znamy. Całość zapisana jest w pliku o rozszerzeniu .ies, który wystarczy wrzucić w odpowiednie miejsce w 3ds Maxie.

Pozwala nam to odwzorować prawdziwe oświetlenie, które mijamy na każdym kroku.

Zobacz zresztą, co można dzięki nim osiągnąć. 

3ds max oswietlenie wnetrza bez okien ies

Miejsca, z których pobierzesz pliki IES

Większość dużych firm oświetleniowych udostępnia na swojej stronie pliki, które śmiało możesz wykorzystywać w swoich wizualizacjach.

Jednak, przy pobieraniu warto upewnić się jakiego kształtu są to światła, ponieważ im więcej będziesz ich pobierać, tym ciężej będzie Ci później zapanować nad chaosem, który stworzy się zupełnie przy okazji. 

Ja robię to tak, że mam na komputerze dosłownie 20-30 plików IES, które wystarczają mi w zupełności. Dodatkowo, do każdego pliki mam podglądowy render lub zdjęcie, żebym dokładnie widział jak wyglądany dany IES i mógł szybko wybrać odpowiedni. 

Przykładowe strony, na których znajdziesz iesy:

Zobacz jak oświetlić wnętrze bez okien

Tworząc nową wizualizację 3D, jednym z głównych priorytetów powinno być, zrobienie realistycznego oświetlenia, które będzie świetną bazą do dalszych prac. Jeśli więc zależy Ci na pewnym poziomie realizmu, zdecydowanie powinieneś zacząć używać świateł IES, zamiast ich zwykłych, płaskich odpowiedników wbudowanych w 3ds max i coronę.

Zatem do dzieła, ogarnij temat i rób lepsze rendery! 🙂

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii krok po kroku (3ds Max, Corona Renderer):

Author

Patryk Arendt

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *