krok po kroku video

Jak naturalnie oświetlić wizualizacje w 3ds Max?

oswietlenie hdri 3ds max

Jeśli szukasz łatwego sposobu na oświetlanie swoich wizualizacji 3D, to mapy HDRI przychodzą Ci na ratunek.

HDRI to nic innego jak czyli high dynamic range image. W skrócie jest to zdjęcie nieba, zrobione z zachowaniem całego zakresu świetlnego słońca o danej godzinie.

Co to znaczy dla Ciebie? A no nic innego jak to, że możesz wrzucić hdri do 3ds maxa, zmienić kilka opcji i gotowe. Pamiętaj tylko o zachowaniu dobrego balansu bieli. 

I z grubsza, to wszystko co musisz zrobić. Oczywiście dojdzie do tego wybór odpowiedniej mapy, a to może zająć chwilę. Szczególnie wtedy gdy nie masz zbudowanej biblioteki takich rzeczy. Gdybyś potrzebował linków do dobrej jakości hdri, to napisz do mnie maila a podrzucę kilka źródeł.

HDRI vs. Corona Sun

Zarówno HDRI jak i Corona Sun&Sky to super sposób na oświetlenie wizualizacji 3D. Jeden i drugi sposób potrafi dać świetne efekty, a to który powinieneś wybrać, zależy w głównej mierze od tego, który wyda Ci się przyjemniejszy.

Warto jednak opanować te dwie techniki.
Dlaczego?
Ponieważ różne projekty, wymagają różnego podejścia. A poza tym szybciej nauczysz się co i kiedy działa.

Gdy już będziesz miał swobodę działa wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa. Możesz wtedy łatwo przenieść swój pomysł prosto na render. A dzięki temu, idealnie ubierzesz swój projekt w ładnie wyglądający render. 

Jak to zrobimy?

W tym filmie dowiesz się, jak łatwo stworzyć fotorealistyczne oświetlenie Twoich wizualizacji 3D. Pokażę Ci dzisiaj dwa sposoby, które możesz zacząć wykorzystywać od razu. Wskakuj więc do video, i lecimy z tematem.

Nie ważne czy oświetlasz swoje sceny 3D za pomocą map HDRI czy Corona Sun – jeden i drugi sposób jest świetny. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzać z mocą światła, bo to potrafi sprawić, że Twoje rendery wyglądają na płaskie obrazki!  

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii krok po kroku (3ds Max, Corona Renderer):

Author

Patryk Arendt